Niekorzystne zmiany klimatyczne potrzebą reakcji ludzkości! Mądre decyzje w rękach społeczności lokalnych, przywódców państw i instytucji międzynarodowych.

Najnowszy raport Narodów Zjednoczonych nie pozostawia złudzeń. Niekorzystne zmiany klimatyczne przyspieszają, niosąc falę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zobaczymy je nie tylko na ekranach telewizorów, ale odczujemy na własnej skórze. Jak zmieni się nasze życie i ile stracimy na ociepleniu klimatu? Rachunek będzie bardzo słony. 

Naukowcy ostrzegają, że zmiana klimatu wymyka się nam spod kontroli. Zagraża naszemu przetrwaniu i wszystkiemu, co kochamy. Apelujemy o powstrzymanie globalnego ocieplenia, zanim osiągnie nieakceptowalny poziom 1,5 stopnia Celsjusza. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest jak najszybsze przygotowanie jasnych planów zredukowania emisji gazów cieplarnianych do zera przed 2050 rokiem oraz szybkiego przestawienia społeczeństw i gospodarek na 100% czystej energii.

W tych dniach światowi przywódcy zdecydują na konferencji KOP24 w Katowicach, jak zareagować na to ostrzeżenie. Unia Europejska proponuje zredukowanie emisji dwutlenku węgla do ZERA – ale Trump i jego sojusznicy starają się storpedować ten plan. 

W mediach społecznościowych: Facebook, Twitter i innych wystosowana została petycja: Do przywódców państw, społeczności lokalnych i instytucji międzynarodowych: Nie możemy na to pozwolić – stawką jest przetrwanie albo zagłada! Szczyt KOP24 w Katowicach trwa. Razem możemy ogłosić na nim wielki, globalny apel o 100% czystej energii, by ocalić naszą przyszłość i wszystko, co kochamy. Podpisz i powiadom wszystkich znajomych!

Najnowszy raport, przygotowany przez Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), jest jak zimny prysznic. Do niedawna sądzono, że do końca wieku temperatura podniesie się – przy założeniu, że będziemy aktywnie walczyli ze zmianami klimatu – o około 2 stopnie Celsjusza.

Miało to przynieść szereg niekorzystnych zmian, ale 2 stopnie stanowiły względnie bezpieczną granicę. Byliśmy w stanie mniej więcej przewidzieć następstwa, oszacować straty i opracować metody przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom. Niestety, byliśmy zbyt dużymi optymistami. Pół stopnia robi wielką różnicę!

Upubliczniony w południowokoreańskim Inczon raport to efekt pracy oenzetowskiego zespołu badawczego, który przeanalizował 6 tys. publikacji, dotyczących zmian klimatycznych. Na tej podstawie IPCC zakwestionowało dotychczasowe ustalenia.

Okazuje się, że punktem krytycznym zmian nie są dwa stopnie, ale 1,5 stopnia Celsjusza względem epoki przedindustrialnej. Pół stopnia robi tu ogromną różnicę, a do tego oznacza, że dotychczasowe prognozy tracą na aktualności: jest gorzej, niż się nam wydawało. Mamy mniej czasu na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Jeśli nie zdołamy im zapobiec, skutki będą gorsze, niż wcześniej sądziliśmy.

Arktyka bez lodu.  Zegar tyka. Temperatura już wzrosła średnio o jeden stopień, a jeśli radykalnie nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, 1,5 stopnia osiągniemy już w 2040 roku. Te dziesiętne części stopni wyglądają niepozornie, ale oznaczają ogromne różnice, jak choćby to, że na rozległych obszarach oznaczają zmianę temperatury z ujemnej na dodatnią.

Jak się przygotować do zmian klimatycznych. Mówi o tym link: ios.gov.pl .

Z tego projektu ochrony środowiska : Projekt w ramach działania 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”. Celem projektu jest dostarczenie niezbędnej wiedzy w zakresie zmian klimatu i oceny ich skutków na rzecz poprawy skuteczności oraz efektywności działań adaptacyjnych w sektorach i obszarach wrażliwych na zmiany klimatu.

Projekt ma zasięg ogólnopolski i w szczególności skierowany jest do administracji centralnej podejmującej decyzje związane z wyborem i realizacją działań adaptacyjnych związanych ze skutkami zmian klimatu. Znaczna część projektu adresowana jest również do przedstawicieli samorządu terytorialnego. Rezultaty projektu i wytworzone w jego ramach produkty poprzez portal projektu będą przydatne także dla instytucji naukowych i ogółu społeczeństwa. Przy realizacji projektu szczególny nacisk kładzie się na przeprowadzenie szeroko zakrojonych działań szkoleniowych i kampanii edukacyjnych w tym zakresie.

Na poziomie miasta , gminy będziemy wiedzieć ,co nam zagraża w wyniku zmiany klimatu w każdym momencie. Gdy będziemy świadomi, że możemy coś zrobić wskażemy na niezauważany przez polityków Holding SKY WAY – bezpieczny transport.

Zmiany klimatyczne są nieuchronne. Możemy tylko ograniczyć ich skalę

Oprysk herbicydami

Pośpiesz się Bałtyk umiera. Sinice zabarwiające wodę w Bałytku to objaw śmiertelnej choroby.

Nowa technologia z Chin w branży samochodowej uderzy w nieprzygotowaną Europę i Amerykę

https://www.youtube.com/watch?v=T8TOoFJj-4A

Żródło: artykuł na wp.pl,  Petycja Avaaz w mediach społecznoścowych do przywódców państw, społeczności lokalnych i instytucji międzynarodowych., Konferencja KOP24 w Katowicach- portal polskiego radia 24

Autor: Łucja Bałaban

Nazywam się Łucja Bałaban i witam Cię na moim blogu, na którym dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu profesjonalnego marketingu internetowego . Jestem przekonana, że miło tu spędzisz czas i dowiesz się wielu wartościowych rzeczy. Pozdrawiam i życzę Ci powodzenia, Łucja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.